הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב היא הפרעה נוירולוגית התפתחותית שלעתים קרובות מופיעה לראשונה כבר בילדות. ההפרעה מאופיינת בהסחת דעת תכופה בשל כל מה שקורה בסביבה, באימפולסיביות וחוסר מנוחה ו/או בהיפראקטיביות. סימפטומים אלו מופיעים בעוצמה הרבה יותר גדולה מאשר אצל רוב האנשים ומפריעים לתפקוד היומיומי. 

אני אוהבת לעתים לדמות את הפרעת הקשב למכונית מירוץ המצוידת בבלמים של אופניים. אתם רוצים לנסוע ולהתקדם במהירות אך אין בלמים אפקטיביים שיעצרו. אתכם כשהדבר נחוץ. 

סיבות להתפתחות הפרעות קשב וריכוז

מחקרים רבים ניסו לבחון מהם הגורמים להתפתחות של הפרעות קשב וריכוז, כיום יש ראיות המצביעות על כך שהגנטיקה משחקת תפקיד מרכזי. גורמי סיכון פוטנציאליים נוספים: פגיעת ראש, טראומה בהיריון, לעתים על רקע עישון ושתיית אלכוהול, לידה מוקדמת ומשקל לידה נמוך.

יתרונות של הפרעות קשב וריכוז

אנשים שמתמודדים עם הפרעת קשב מאופיינים כבעלי אנרגיה רבה וסקרנות אין סופית. לרוב הם מתפקדים בצורה הטובה ביותר כאשר הם מתמודדים עם לחצים, צריכים לפתור בעיות או לחפש פתרונות יצירתיים. יש להם יכולת לראות את "התמונה הגדולה" ולהבין מערכות יחסים או משמעות של תהליכים מורכבים.
 

סימפטומים של הפרעות קשב וריכוז

פגיעה בקשב –  אנשים שמתקשים לארגן או לסיים משימה, לשים לב לפרטים, לעקוב אחר הוראות או שיחות. אנשים אלו מוסחים בקלות או שוכחים פרטים שקשורים למטלות שעליהם לבצע.

שליטה בדחפים / אימפולסיביות – קושי לשלוט בהתנהגות או בדחפים, קושי לחשוב על תגובה לפני שמגיבים לגירוי מסוים: בין אם מדובר במתן תשובה לשאלה עוד בטרם נשאלה השאלה עד הסוף או חוסר יכולת להמתין לתור או התערבות בשיחה של אחרים ללא הזמנה מצידם.

 

רמת פעילות – מחקרים מראים שילדים עם ADHD  נמצאים בתנועה רבה יותר יחסית לבני גילם, אפילו תוך כדי שינה. לילדים אלו  קושי להאט את קצב הפעילות גם כאשר הוא נדרש.

שינויים לא צפויים -  קושי להתמודד עם שינויים לא צפויים, בעיקר אם הם מתרחשים ב"רגע האחרון".

הסימפטומים הללו מקשים על היכולת לווסת, לנהל ולשלוט בהתנהגות. כתוצאה מכך ילדים ומבוגרים המתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז מתנהגים באופן שעלול להזיק להם ולסובבים אותם וזאת ללא כוונה רעה או רצון לפגוע.