נעים להכיר

אני לא מצליח לשרוד בשום מקום עבודה”.

“אומרים לי שאני חסר טקט”.

“יש לי המון שאלות, ולמרות שאני מחפש באינטרנט תשובות במשך כל הלילה אני נשאר מבולבל וחסר אונים”.

ככה התחילה שיחת האימון הראשונה שלי עם איתי. ואז הוא המשיך לשאול:

“למה אני אף פעם לא מגיע לעבודה בזמן?

“איפה אני יכול להשיג מידע על הפרעות קשב וריכוז שיעזור לי להבין מה קורה לי ומה אני צריך לעשות”?

רשימת השאלות היתה ארוכה, ושיקפה את רחשי הלב של המתאמן החדש כמו גם את רחשי הלב של מתאמנים רבים שהגיעו אלי בשנים האחרונות.

החלטנו להתחיל בהתחלה:

מהי הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב או ADHD = Attention Deficit Hyperactivity Disorder היא הפרעה נוירולוגית התפתחותית שקשורה לניהול עצמי ולשליטה עצמית.

זאת ההגדרה הרשמית, בפועל מדובר בחוסר סדר בחיים האישיים ולעיתים גם בחיי החברה בעיקר משום שלא תמיד אנחנו אומרים את מה שרצינו להגיד.

מה גורם להפרעות קשב?

זאת אחת השאלות הנפוצות ביותר שיש לאנשים לגבי הפרעות קשב וריכוז. במשך שנים התשובה לשאלה זו הייתה “גנטיקה”. בדומה להורים אחרים עם הפרעות קשב וריכוז, גם אני יכולה להצביע מהו המקור להפרעת הקשב במשפחה שלי.

יש תחושה של נוחות כשיודעים שקיבלנו את הגנים של הפרעות קשב וריכוז באותה הדרך שקיבלנו את השיער וצבע עיניים.

יש סיבה לכך שהגנים של הפרעות קשב וריכוז המשיכו לשרוד במשך אלפים על גבי אלפים של שנים, הטענה הרווחת היא שהגנים הללו הביאו לעולם ממציאים ואנשים בעלי חזון ייחודי.

אולם, מחקרים אחרונים מראים סוג אחר של הפרעות קשב וריכוז שנגרמים על ידי גורמים סביבתיים. מחקר שפורסם בכתב עת Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine הגיע למסקנה כי סוכרת הריונית ומצב סוציו אקונומי נמוך עשויים להגביר את הסיכון להפרעות קשב וריכוז בילדות.

מחקרים אחרים הראו כי עישון פסיבי עלול לגרום להפרעות קשב וריכוז אצל ילדים.

לפי המחקרים הללו יש לנו הפרעת קשב וריכוז גנטית ובנוסף תסמינים דמויי הפרעת קשב וריכוז; הקהילה הרפואית לא עושה הבחנה בין שני הסוגים מאחר והסימפטומים הם שקובעים ולא הגנטיקה.

הדבר החשוב שיש לזכור הוא שאם לא ניתן למנוע הפרעות קשב וריכוז, חשוב לטפל בה כדי שניתן יהיה להתמודד איתה בצורה הטובה ביותר, החל בילדות ובהמשך בבגרות כשהאתגרים איתם אנחנו מתמודדים הולכים ונעשים מורכבים.

שמי אורנה דניאלי ואני מאמנת להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז משנת 2007. התחלתי לעסוק באימון להתמודדות עם הפרעות קשב וריכוז מתוך רצון לסייע לאנשים כמוני, שגילו שיש להם הפרעת קשב וריכוז ולא ידעו כיצד להתמודד עם מאפייני ההפרעה והשלכותיהן על תחומי חיים שונים.

במהלך השנים עבדתי עם ילדים, בני נוער, סטודנטים, הורים ומנהלים רבים.

אני מאמינה שאפשר להצליח בכל היבט של החיים ברגע שלומדים לנהל את הפרעות הקשב. זה מתחיל בהבנת מאפייני הפרעת הקשב והריכוז, ממשיך בקבלת כלים לניהול ההפרעה ומאפשר לממש כל חלום או חזון שתבחרו בו כעתידכם.

בבלוג זה אשתף בחוויות שלי מהקליניקה ומהניסיון שלי ואשלב מחקרים מהתחום.

האם גם אתם מתמודדים עם הפרעות קשב וריכוז? אשמח אם תשתפו את הבלוג!


הירשמו לקבלת מידע ועדכונים
Posts are coming soon
Stay tuned...
פוסטים אחרונים