הפרעת קשב וחזרה לשגרת החופש הגדול

ילדים שמתמודדים עם הפרעת קשב זקוקים לשגרה גם בחופש הגדול. מאחר ולא ניתן להבטיח סדר יום, חשוב ללמוד כיצד להקל על מעברים בין פעילויות שיאפשרו רוגע להם ולכם.

הפסקת האש החזירה את שיגרת החופש הגדול: החופש לבחור בין פעילויות שונות ומהנות או החופש ליהנות מכך שאין מחויבות וסדר זמנים מחייב. אולם, ילדים עם הפרעת קשב זקוקים לשגרה. השגרה מסייעת להם להתמודד עם חוסר תשומת הלב והשכחה שלהם.

ככל שסדר היום ברור ומובנה כך ניתן לבצע את הפעילויות המתוכננות בצורה נינוחה יותר.

אבל לא תמיד ניתן לשמור על שגרה קפדנית. מצבים יכולים להשתנות – לעתים באופן בלתי צפוי. לעיתים, צריך ללכת לרופא או לקניות בשעות אחר הצהריים. ולעיתים מתקשרים חברים ומזמינים לפעילויות לא צפויות (סרט, הליכה לים או לפארק וכד’).

כיצד ניתן ליהנות מהסוף של החופש הגדול?

האם החופש הגדול משנה את האופן שבו מנהלים ילדים המתמודדים עם הפרעת הקשב?

חופשת הקיץ יכולה להיות זמן קשה למשפחות שמתמודדות עם הפרעת קשב. שנת הלימודים מספקת שגרה צפויה שיכולה להיות מועילה לטיפול בתסמיני הפרעת קשב.

בעזרת כמה אסטרטגיות וקצת תכנון מוקדם, חופשת הקיץ יכולה להיות פחות מלחיצה ויותר נעימה לכם ולילדים ולהפחית את תחושת הבלבול, התסכול, ואפילו התמוטטויות שמעברים יכולים לגרום:

הקפידו על שגרה

מכיוון שילדים עם הפרעת קשב בדרך כלל מתקשים להתמודד עם שינוים, בניית שגרה חשובה ליצירת סביבה רגועה ובטוחה. הכנת סדר יום יעזור להפחית את התנהגויות שעשויות להופיע כאשר השיגרה מופרת (ויכוח כאשר מנסים לבחור סרט, בחירת מקום ישיבה במסעדה וכד’).

למרות שלוח הזמנים בקיץ עשוי, באופן טבעי, להיות שונה במידה מסוימת מלוח הזמנים במהלך שנת הלימודים, נסו לא לשנות את הדברים יותר מדי.

שימוש ברשימת פעילויות יומית

מומלץ להכין רשימת פעילויות לכל יום. בימים בהם מתוכננת פעילות מיוחדת שחורגת מהשגרה, מומלץ להדגיש את הפעילות על הלוח.

לתת התראה מראש בכל הזדמנות אפשרית

התראה תעזור לילד עם הפרעות קשב לדעת מה עומד לקרות. ככל שההתראה יותר ברורה כך הילד מצליח להתמודד עם השינוי בצורה טובה יותר. נסו לדון ולהתכונן לקראת כל שינוי בשגרה של היום יחד עם הילד.

חלק מההורים מציינים ששימוש בטיימר עוזר לילד לחוש את מסגרת הזמן ולהבין טוב יותר כמה זמן נותר לפני שהגיע הזמן לעבור לפעילות הבאה.

תקליט שבור

לחזור ולהדגיש בדרכים שונות מה עומד לקרות.

העסיקו את הילדים בזמן המעבר בין פעילויות

מעבר בין פעילויות עשוי להוציא מהילדים את ההתנהגויות הגרועות ביותר. יש לכך חשיבות בעיקר במהלך נסיעה ברכב. חשוב להקפיד שהילדים יתרגלו לשבת בשקט, וכדי לאפשר זאת מומלץ לאפשר להם לשחק בטבלט, להאזין למוסיקה או לצפות ב- DVD.

שילוב תגמולים

במידת האפשר, נסו לתכנן פעילות מהנה מייד לאחר פעילות שעשויה לגרום לתסכול: אכילת קינוח לאחר מקלחת, בילוי בבריכה לאחר סיום מטלה הקשורה לבית הספר (שיעורי בית לחופש) וכד’.

הימנעו מתגובת יתר

לעיתים, למרות שכל המאמצים נעשו, הילד לא מצליח להתמודד עם הלחץ שכרוך בשינוי או במעבר בין פעילויות. הדרך הטובה ביותר לעזור לו היא להישאר רגועים, גם אם הילד מתפרץ עשו את מירב המאמצים לא לאבד שליטה, להכיל את ההתנהגות שלו ולאפשר לו להירגע מהר ככל האפשר.

תכננו פעילויות מהנות

מצאו כמה דברים שכיף לעשות בחופש: בחרו משחקים שכל המשפחה יכולה להשתתף הם, טיילו באזור מגוריכם וצאו לחופשה משפחתית במידת האפשר. כתבו את הפעילות על לוח שנה כך שהילדים יוכלו לראות אותם ולדעת למה לצפות.

השאירו זמן לפעילות חופשית

בנוסף לפעילויות מתוכננות, השאירו זמן למשחק או פעילויות לא מתוכננות. זמן לא מתוכנן מאפשר להם לבחור את הפעילויות שמהנות אותם.

בלו מחוץ לבית

תכננו פעילויות כגון ספורט, פיקניק, או בילוי בחוץ. זה נותן לילדים ההזדמנות להתרוצץ וליהנות מפעילות גופנית.

לסיכום, חשוב שחופש הגדול (במיוחד השנה) ישאיר חותם חיובי בחייכם ובחיי ילדכם. נסו לבנות יחד איתם זיכרונות טובים מתקופת החופש שיחזקו את הקשר בניכם.


הירשמו לקבלת מידע ועדכונים
Posts are coming soon
Stay tuned...
פוסטים אחרונים